Kahramanmaraş'ta bir Sahaf Olduğunu Biliyor Muydunuz ?

Sahaflar, her biri bambaşka içeriğe sahip ve yine her biri bambaşka dünyanın kapılarını açan  kitaplarla dolu raflar arasında gezinirken, mazinin toz kokusunun da eşlik etmesiyle birlikte bizleri bir ân olsun gerçek dünyanın karmaşasından  uzaklaştırarak kitapların dünyasında nefes aldıran mekânlardır.

 

   İşte bu mekânlardan birisi de Kahramanmaraş’ta Çocuk Bahçesi civarında bulunan Kahramanmaraş’ın sahaflarından Yeryüzü Sahaf’tır. Kahramanmaraş’ın çevresinde bulunan büyükşehirlere baktığımızda bu büyükşehirlerde sahaf bulunmayışı ve Kahramanmaraş’ta uzun yıllar boyunca hizmet veren köklü bir sahafın varlığı-Yeryüzü Sahaf’ın varlığı- şehrimize kültür bağlamında ayrı bir önem katmaktadır. Şehirde sahaf olduğunu iddia eden başka ticari yapılar olmasına rağmen gerçek anlamda sahaf diyebileceğimiz ve internet tabanlı sahaf ticaretine açık olan tek sahaf Yeryüzü Sahaf’tır.  Yeryüzü Sahaf’ın sahibi ve işletmecisi Mustafa Mızrak Bey’dir. Kitaplarla ilgilenmeye çok genç yaşlarda başlayan ve ömrünü kitaplara adamış olan Mızrak, uzun yıllar sahaflık mesleğini icra eden ve hâlâ da etmeye devam eden değerli sahaflarımız arasında yer almaktadır.

 

   Yeryüzü Sahaf, tavana doğru uzanan kitap raflarında edebiyat, tarih, felsefe, arkeoloji, folklor, hukuk, kimya, tıp, teknik alanları olmak üzere daha birçok konuda araştırmacılarını ve meraklı okuyucularını bekleyen yüzlerce kitap bulundurmaktadır.